Haberler
1 Milyon İstihdam Projesi hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi
  26 Eylül 2020 Cumartesi , 13:03
Başkan Erdoğan'ın müjdesini verdiği 1 Milyon Yazılımcı Projesi kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından çok önemli açıklamalar yapıldı. Bakan Albayrak, 1 Milyon Yazılımcı Projesi'nin tamamlandığını bildiririken konuya yönelik detayları da kamuoyu ile paylaştı.

3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirme amacı taşıyan projede başvurular sürüyor. 1 Milyon Yazılımcı Programını tamamlayanlar, siber güvenlikten yazılım geliştirmeye kadar 15 farklı alanda uzman olarak istihdam edilme imkanı kazanacak. BTK Akademi 1 Milyon Yazılımcı Projesi nedir, başvuru nasıl yapılır?

1 MİLYON YAZILIMCI PROJESİ NEDİR?

Dünyada her daim geleceğin meslekleri arasında yer alan Bilgi Teknolojileri alanında kariyer yapmayı isteyen vatandaşlar geliştirilen program ve eğitimleri alarak yazılımcı olma şansı yakalayacak. Uygulamada Online eğitim platformundaki algoritma, big data, bilgisayar programlama, blockchain, iş zekası, office programları, oyun programlama, siber güvenlik veri tabanı ve web programlama alanından dersler verilecek.

Her eğitim ve başarı dereceleri, hazırladıkları özgeçmişlerine otomatik olarak işlenecek. Tüm bu özgeçmişler, tüm firmaların erişimine açık bir havuzda duracak. Hali hazırda yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve firmalar buradan aradıkları kriterlere uygun adayları bulabilecek.

Eğitimlerini bitirenler İş Analisti – Network Uzmanı – Proje yöneticisi – Raporlama Uzmanı – Sızma Testi Uzmanı -Siber Güvenlik Uzmanı – Sistem uzmanı -Sistem analisti – Veri analisti – Veritabanı yöneticisi – Web Tasarım Uzmanı -Yazılım Geliştirme Uzmanı olarak ve diğer birçok alanda iş bulabilecekler.

1 MİLYON YAZILIMCI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak:

uzun süredir üzerinde çalışılan 1 milyon yazılımcı projesinin tamamlandığını açıkladı. Bakan Albayrak açıklamasında programa katılmak isteyenlerin, internet üzerinden başvuru yapacaklarını ve özgeçmiş dolduracaklarını açıkladı. Başvuran adaylar eğitimi almaya başlayabilecekler.

Başvuru https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login

BTK Akademi ile 1 Milyon Yazılımcı İstihdamı Projesi başvurusu nasıl yapılır ve yaş sınırı var mı?

Başkan Erdoğan'ın müjdesini verdiği 1 Milyon Yazılımcı Projesi kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından çok önemli açıklamalar yapıldı. Bakan Albayrak, 1 Milyon Yazılımcı Projesi'nin tamamlandığını bildiririken konuya yönelik detayları da kamuoyu ile paylaştı. Albayrak, yazılımcı istihdamı projesi ile nitelikli eleman ihtiyacının giderileceğini duyurdu. Yaşanan bu gelişme üzerine, '1 Milyon Yazılımcı Projesi nedir, şartları neler ve başvuruları nasıl yapılır?' sorularına yanıt aranmaya başlandı. Tüm bu soruların yanıtı haberimizde!

1 MİLYON YAZILIMCI PROJESİ NEDİR?

Kamuda ve özel sektörde, Bilgi Teknolojileri alanında kariyer sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın özgeçmişlerinin oluşturulması kapsamında "1 Milyon İstihdam" uygulaması geliştirilmiştir. Uygulama, sektörün yazılımcı ihtiyacına büyük oranda karşılık verecek bir proje olarak önümüzde durmaktadır. Bu kapsam dâhilinde vatandaşlarımızın öz geçmişlerinin dijital ortamda erişilebilir olması amaçlanmaktadır.

BTK AKADEMİ YAZILIMCI PROJESİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR, ŞARTLARI NELER?

Peki, 1 Milyon Yazılımcı Projesi başvuruları nasıl yapılır ve şartları neler? Sayfayı aşağıya doğru kaydırarak, BTK Akademi başvuru ekranı ile 1 milyon yazılımcı projesi başvuruları hakkında güncel bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Bakan Albayrak'ın açıklamaları şu şekilde:

Bakanlığımızın gençlerimizin hizmetine sunduğu bu proje kapsamında gençlerimiz; BTK'daki eğitim portalı üzerinde eğitim alacaklar. 13 kategoride, 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim şu anda hazır. Ve yıl sonuna kadar eğitim sayısını 100'ün üzerine çıkaracağız.

Online eğitim platformundaki algoritma, big data, bilgisayar programlama, block chain, iş zekası, office programları, oyun programlama, siber güvenlik veri tabanı ve web programlama alanında derslerimize hemen ulaşabilirsiniz.

Genç arkadaşlarımızın aldığı her eğitim ve başarı dereceleri, hazırladıkları özgeçmişlerine otomatik olarak işlenecek. Tüm bu özgeçmişler, tüm firmaların erişimine açık bir havuzda duracak. Hali hazırda yazılımcı ihtiyacı duyan şirket ve firmalar buradan aradıkları kriterlere uygun adayları bulabilecek.

Eğitimi bitiren arkadaşlarımız; bilgi güvenliği uzmanı, iş analisti, network uzmanı, siber güvenlik uzmanı, test uzmanı, web tasarım uzmanı, yardım masası uzmanı ve yazılım geliştirme uzmanı gibi birçok alanda iş bulabilecekler.

En ileri eğitimler sizler için hazırlandı. Buradan tüm gençlerimize çağrıda bulunuyorum gelin bu eğitimleri alın. Şimdiden kariyer basamaklarınızda sizlere çok büyük katkı sağlayacak bu fırsatı değerlendirin. Evlerimizde kaldığınız bu dönemde önünüzde harika bir fırsat var. Hem kendinizi, hem de ülkenizi çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktaya taşıyalım. Unutmayın; birlikte başaracağız.

Yorumlar
Kod: 41S71