Sağlık
Alkol Kanser Riskini Artırıyor
Kaynak: doktormurat.net - Dr.Murat KINIKOĞLU - Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı

   |      26 Mart 2009 Perşembe , 17:51
    Alkol muhabbet ve dostluk için alınırsa güzeldir...
         Sağlıklı olmak adına her gün alkol almak yanlıştır. 
         Her gün bir kadeh şarabın kanser riskini yüzde 20 artırdığını söylemek zorundayım. İngiltere de yapılan bir araştırma, her gün az da olsa şarap ya da bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya koydu. 
         Kanser Araştırma Enstitüsü nden Profesör Tim Key ve ekibinin yaptığı araştırma, günde iki büyük kadeh şarap ya da iki bardak bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini yaklaşık yüzde 25 artırdığını gösterdi. Her gün bir kadeh şarap ya da bir bardak bira içenlerinse hastalığa yakalanma riski yüzde 10 artıyor.  
         Key, Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan açıklamasında, "Araştırmalar çok açık şekilde ne kadar alkol alınırsa bağırsak kanserine yakalanma riskinin o kadar arttığını gösteriyor" diyor ve şöyle devam ediyor “Riskin artışı çok önemli değil, ancak insanların alkol tüketimini sınırlandırarak başta bağırsak kanseri olmak üzere bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabileceklerini anlaması gerek." International Journal of Cancer dergisinde yayımlanan ve 6 yıl süren araştırmaya, 10 Avrupa ülkesinden 478 bin kişi katılıyor, 1.800 kişi bağırsak kanserine yakalanıyor. Alkol ne kadar çok alınırsa kanser riski o kadar artıyor. 
Kaynak: doktormurat.net - Dr.Murat KINIKOĞLU - Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı

Yorumlar
Kod: HE7KE