Faydalı Bilgiler
Angel Şelalesi Canaima Ulusal Parkı, Venezuela
  11 Eylül 2019 Çarşamba , 18:14
Kerepakupai Meru Şelalesi, Venezuela'da bulunan dünyanın en yüksek çağlayanıdır. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan resmî ölçüme göre 979 m yüksekliğindedir. Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto Sánchez La Cruz keşfetmiştir.

Kerepakupai Meru Şelalesi, Venezuela'da bulunan dünyanın en yüksek çağlayanıdır. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan resmî ölçüme göre 979 m yüksekliğindedir. Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto Sánchez La Cruz keşfetmiştir.

979 metre yüksekliğinde Dünya’nın en yüksek kesintisiz şelalesi. Şelale, bir Disney animasyonu olan “Up” filmine de esin kaynağı oldu.

Rakım: 1.283 m

Yükseklik: 979 m

En yüksek kademe: 807 m

Kademe sayısı: 2

Dünya sıralaması: 1;

Düşme uzunluğu: 807 m / 2.647 ft

Orijinal adı “Salto Angel” olan şelale dünyanın en yüksek şelalesidir. Toplam yüksekliği 978 metredir ve 807 metre boyunca serbest bir şekilde aşağı doğru düşmektedir. Venezuela’nın balta girmemiş ormanlarından birinde bulunduğu için Canaima Ulusal Parkı’na sadece havadan ulaşmak mümkündür.

Angel Şelalesi’nin özellikleri

Venezuela’nın en popüler turistik yeri olan Angel Şelalesi, resmi olarak National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında ölçülmüş ve 979 metre uzunluğunda olduğu açıklanmıştır. Şelaleden dökülen sular tabana yaklaşmadan, su buharlaşır ve bulutumsu bir sis oluşturur. Şelale altında bir göl bulunur ve gölün ucunda basamak basamak yosun tutmuş kayalardan akan sular Carrao Nehri’ni besler.


Doğa bilimcilerin “serbest düşüş” olarak tanımladığı; su damlasının hiçbir engele çarpmadan ilerleme mesafesi, Angel Şelalesi’nde 807 metreyle en uzun serbest düşüş olma özelliğine sahiptir. Şelalenin en uç noktasından itibaren serbest düşüşle bir kaya çıkıntısına çarpan şelale sularının yolculuğu 979. metrede son bulur.

Şelalenin altında oluşan gölde yüzülebilir ve şelale suyu inanılmaz derecede lezzetlidir. Tatlı suda yüzmek size mükemmel ferahlık verecek yol yorgunluğunuzu alacaktır. Denizde cildinize yapışan tuz ve havuzda gözünüze kaçan klor olmadan rahatlıkla yüzerken şelalenin sesi sizi mest edecek ve şelalenin altında oluşturduğu gökkuşağı sizi kendine hayran bırakacaktır. Tropik iklimin hâkim olduğu bu yerde sıklıkla yağmur ve gökkuşağı görülür. Angel Şelalesi’nin altında iki ya da daha fazla gökkuşağını bir arada görmeniz yüksek bir ihtimaldir.

Canaima Parkı :

Angel Şelalesi’ne giderken içinden geçeceğiniz Canaima Parkı, değişik coğrafi şekilleri ve farklı hayvanları bünyesinde barındıran dünyanın en büyük yedinci ulusal parkıdır.

Birden 2500 metreye kadar yükselen tepesi dümdüz dağlar; tepuiler bulunur. Türkçede masa-tepe denilen bu dağların zirvesi sanıldığının aksine kıraç değil yemyeşil ağaçlarla kaplıdır. Masa-tepeler Canaima Bölgesi’ne has dağ şekilleridir. Türkiye’de ve dünyanın neredeyse başka hiçbir yerinde böyle dağlar yoktur.

Canaima Parkı’nda bulunan yüzlerce çağlayan ve şelale, size doğanın ne kadar ihtişamlı ve muazzam olduğunu bir kez daha gösterecek, sizi kendilerine hayran bırakacaktır.

Bu bölgede inanılmaz bitki örtüsü; yüzlerce tür orkide ve çeşitli çiçekler bulunmaktadır. Bölgedeki ilginç hayvanlardan bazıları; büyük karıncayiyenler, armadillolar, kirpiler, su samurları, jaguarlar, tembel hayvanlar, pumalar, deniz domuzları ve tapirlerdir.

Angel şelalesine Nasıl gidilir?

Türkiye’den Caracas veya Ciudad Bolivar Havaalanına ulaştıktan sonra Canaima’ya tekrar uçakla gidiyorsunuz. Canaima’ya giden karayolu bulunmamaktadır. Daha sonra tekne gezisiyle şelaleye ulaşıyorsunuz.
Bir not: Canaima Ulusal Parkı’na gelmek isteyenlerin önce sarıhumma aşısı yaptırmaları gerekmektedir.

Yorumlar
Kod: WTKZT