Adana
Karataş-Yumurtalık sahilleri Meclis’e taşındı
  31 Ekim 2018 Çarşamba , 16:33
Karataş-Yumurtalık sahilleri Meclis’e taşındı
CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, 2006 yılında Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara rağmen yatırım yapılmayan Yumurtalık-Karataş sahillerini, Meclis gündemine taşıdı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel kurulunda konuyla ilgili konuşma yapan Şevkin, Karataş ve Yumurtalık’ın Adana’nın gelişime açık, turizme açılan sahil ilçeleri olmasına rağmen yıllardır kaderiyle baş başa bırakıldığını ifade etti.
Bakanlar Kurulu’nca ‘Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ olarak ilan edilerek ‘Turizm Teşvik Kanunu’ kapsamına alınan Adana’nın Karataş ve Yumurtalık ilçelerinin 2006 yılında alınan bu kararın üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen herhangi bir yatırıma sahne olmadığını söyleyen Şevkin, “Karataş ve Yumurtalık, Adana’nın gelişime açık, turizme açılan sahil ilçeleri olmasına rağmen yıllardır kaderiyle baş başa bırakılmıştır. Tarihi, kültürel ve doğal turizmin dünyadaki en güzel örneklerinin sergilenebileceği Yumurtalık ve Karataş ilçeleri yeni bir yapılanmayla ülkemizin turizmdeki tanıtım yüzü olabilecek özelliklere sahiptir" dedi.
Kamu-özel sektör işbirliği, doğru teşvik ve planlamalarla iki ilçeyi birbirine bağlayan sahil şeridinin daha fazla geç kalınmadan dünya turizmine kazandırılması gerektiğini belirten Şevkin, Karataş Belediyesi’nin 2015 yılında fizibilite raporunu hazırlayıp tanıtımını gerçekleştirdiği Adana-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti feribot seferleri projesinin de desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
Yorumlar
Kod: XUL1U