Faydalı Bilgiler
Otoyollarla İlgili Kısıtlamalar ve Yasaklamalar
  13 Nisan 2018 Cuma , 22:54
Belirli Yerler (Köprülü Kavşaklar, ücret toplama istasyonları v.b.) ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasaktır. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan telçitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.

1 - Belirli Yerler (Köprülü Kavşaklar, ücret toplama istasyonları v.b.) ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasaktır. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan telçitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.

             

2 - Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesimlerde, yayaların, hayvanların motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlilerin girmesi yasaktır.

 

3 - Erişme Kontrollü Karayollarında (Otoyol) mecburi asgari hız 40 km/saat olup, azami hız 120 km/saat’tir

 

4 - Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesimlerde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasaktır. Aracın mekanik arızası durumunda en sağdaki emniyet şeridinde (Banketde) kısa süreli durulabilir.

 

5 - Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nden izin almaları gerekmektedir.

 

6 - Otoyol ağımız içinde;  tünellerimizin bulunduğu (Abant Kavşağı-Kaynaşlı Kavşağı), (Düziçi Kavşağı-Nurdağı Kavşağı), (Cengizhan Kavşağı-Onur Kavşağı), (Belevi Kavşağı-Söke Kavşağı) ve (Eminlik kavşağı - Pozantı Kuzey kavşağı) arası otoyol kesimlerine tehlikeli madde taşıyan araçların girmeleri yasaktır.

 

7 - Kimyasal ve  Tehlikeli Madde Taşıyan araçların zorunlu olarak  Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullanması gerekmektedir.

 Ancak Özel Yük Taşıyan Araçlar ile  Kimyasal ve Tehlikeli Madde Taşıyan araçlar için bazı kriterler doğrultusunda izinler verilmektedir.


 

İstanbul'daki Asma Köprülerden Geçebilecek Araç Türleri

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 

1.Sınıf araçlar ( Kamyonet, Panelvan ve Van tipi araçlar hariç)

 

1.sınıf araçlar

 

Tüm motorlu araçlar

 

 Tüm yolcu servis araçları

(Turizm, Personel, Okul vb

 

Tüm yolcu servis araçları

(Turizm, Personel, Okul vb.)

 

 

Toplu Taşıma Araçları (IETT ve

Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş. vb. Taksi dolmuş)

 

 

Toplu Taşıma Araçları (IETT ve Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş. vb. Taksi dolmuş)

 

 
 

KGM'den izinli kamu kurum ve kuruluşlarının resmi plakalı

hizmet araçları

 

 

Yorumlar
Kod: EB3HA