R Harfi ile Başlayan Deyimler ve Anlamları
R Harfi ile Başlayan Deyimler ve Anlamları Rafa kaldırmak (koymak): Bir iş üzerinde artık durmamak, o işi kenara itmek, ihmal etmek. “Bizim dosyayı yine rafa kaldırmışlar.” Rahat durmamak: Yaramazlık etmek, kımıldayıp durmak. “Rahat durmadın, beni zor durumda bıraktın.” Rahat yüzü görmemek: Huzur, bolluk, hiç rahatlık görmemek; sürekli sıkıntı, darlık içinde bulunmak. “Şu yaşıma geldim, hiç rahat yüzü görmedim desem yeridir.” Rahatına bakmak: Hiçbir şeye aldırış etmeden rahatını sağlamaya çalışmak. “Boş ver, rahatına bak, sen mi düzelteceksin diyenlerden nefret ederim.” Rahatlık (rahat) batmak: Rahat, iyi bir yerdeyken o yeri olmayacak nedenlerden ötürü terk eden insanlar için sitem biçiminde söylenir. Rahmetli olmak: Vefat etmek, ölmek. Ramak kalmak: “Bir şeyin olmasına çok az kalmak” anlamında kullanılır. “Makinenin elime değmesine ramak kalmıştı ki güçlükle kendimi geri attım.” Rast gelmek: 1. Düşünmediği, beklemediği bir anda biriyle karşılaşmak. 2. Düşünmediği veya düşünülmediği hâlde payına düşmek. “Desenli parça bana rast geldi.” 3. Hedefi bulmak. 4. Bulmak. “Pazarda kardeşimi çok aradım ama rast gelmedim.” Rast gitmek: Bir iş istenilen biçimde gelişmek. Rayına oturmak: Bozulmuş, düzensiz hâle gelmiş bir işi yoluna koymak, iyi duruma getirmek.
Rekor kırmak: Eski rekoru aşıp yeni, üstün bir sonuç elde etmek. “Koşuda yeni bir rekor kırılması bekleniyor.” Rengi atmak: 1. Solmak. 2. Korku, heyecan sebebiyle benzi sararmak. “Kumaşın rengi bir yıkamadan sonra attı.” Renk vermemek: Bir konu ile ilgili duygularını, düşüncelerini belli etmemek; bildiği halde bilmez gibi görünmek. Renkten renge girmek: Heyecan, korku ve utanmadan dolayı yüzünün rengi değişmek, sıkılmak. Resmiyete dökmek: Bir iş veya duruma resmiyet kazandırmak, onu resmi kanallardan halletme yolunu seçmek. Rest çekmek: 1. Kesin tavır almak, herhangi bir konuda son sözü söylemek. 2. Bir oyunda önündeki paranın tümünü ortaya koymak. “Öyle bir rest çekti ki görmeliydiniz.” Rol oynamak: 1. Bir oyunda rol almak. 2. Bir işte önemli katkısı olmak, etkisi bulunmak. “Bu işin gerçekleşmesinde onun da önemli rolü oldu.” Rota değiştirmek: 1. Takip edilen yoldan ayrılmak. 2. Tutumunu, tavrını değiştirmek, izlediği yoldan kopmak. “Hava muhalefeti sebebiyle uçak rota değiştirmek zorunda kaldı.” Ruhu bile duymamak: Anlamamak; hiçbir bilgisi, haberi bulunmamak; olan biteni sezememek. “Göreceksin ruhu bile duymayacak, onu bir güzel ıslayacağız.” Ruhunu teslim etmek: Ölmek. “İhtiyar ninem sabaha karşı ruhunu teslim etmişti.”
Rüyasında bile görememek: Olacağını hiç aklına getirmemek, ihtimal vermemek. “Bunu bana mı aldın? Rüyamda bile görsem inanmazdım!” Rüzgar gelecek delikleri tıkamak: İstenmeyen bir duruma veya zarar gelebilecek bir gelişmeye karşı her türlü önlemi almak.