Gündem
Eurasia Pilot Havacılık ve Kariyer Danışmanlığı
Kaynak : https://www.eurasiapilot.com    |      20 Temmuz 2019 Cumartesi , 16:16
Eurasia Pilot Havacılık ve Kariyer Danışmanlığı , yurtdışı uçuş okullarında pilotaj kariyerine başlamış bir pilot tarafından kurulan ve işletilen AeroBedo Havacılık Yazılım ve Kariyer Danışmanlığı Ltd.Şti'nin markasıdır.

Ayrıntılı Bilgi İçin: https://www.eurasiapilot.com

Uçmak bu kadar zor olmamalı ..

2013 yılında başlayan bu hikaye, bir heves ile başladı ve sektörün önde gelen bir eğitim kurumunda filizlendi. Hayatımıza renk katsın, değişim rüzgarı olsun diye başladığım bu eğitim,  bir çok şansızlık yüzünden  keyif yerine cefaya dönüştü. Uzun süren PPL  sürecinden sonra zaten tren de kaçmış oldu ... Okulun, benim,onun, bunun yüzünden -yani bir çok sebepten- PPL 'i  31 Mart 2014'den önce alamadığımız gibi; yıllarca %10 sınıfta, %90'ı  uzaktan eğitim ile olan ATPL teori dersi de, güzel ülkemde alınan bir karar ile %50 sınıfta %50 uzaktan eğitim olarak değişince, benim gibi çalışmak ve uçuş eğitimi için para kazanmak zorunda olan onlarca eğitilen için lisans almak imkansız hale geldi..

Bir şekilde PPL 'i aldık ama uygulamaya konulan ve dünyanın hiç bir yerinde örneği olmayan  %50 ye %50 olan  bu değişklik,  pilotaj hikayemizi başlamadan bitirdi derken; bu eğitimin Avrupa'da  hala %90 'a %10 uygulandığını öğrendim . Onlarca okulla  yazıştım, tabi bir de bizim lisanslar JAA lisansı, yazıştığımız okulların verdiği lisanslar ise EASA, bu iş nasıl olacak diye düşünüp dururken, Avrupa Birliği ile uyum süreci içerisinde Türk Sivil Havacılığında uygulanan kuralların EASA ile uyumluluğu sağlanacak oldupundan SHGM ile yazışmalarımızda EASA onaylı eğitim kurumların herhangi birinden aldığımız ATPL teori lisansının kabul edileceğini öğrenince serüven başladı ...

Tabi bizimkisi resmen serüven oldu, tırnaklarımla kazıdım dersem yalan olmaz... Onlarca okula mektuplar yazdım. Cevap verenler, vermeyenler derken fiyat ve iletişim anlamın da en iyi okul FLYTEAM oldu. Kendilerini bir ay boyunca her gün aradım. Süreçte o kadar çok baskı kurmuşum ki "bizden ne istiyorsunuz?" diye sordular. İsteğim şuydu;" Bu eğitimi okulunuz da almak istiyorum ancak %10 lık sınıf eğitimi kısmını tek seferde gelip 10-15 gün içinde almak istiyorum"   Tabi bu isteğimiz kabul görmedi  çünkü Macaristan'da uygulanan 7 ay civarında süren  teori eğitiminin her ayın son hafta sonu cumartesi ve pazar günleri yapılıp, verilen eğitimlerin "home exam"leri yapıldıktan sonra öğrencilerin sınavlara gitmesi şeklindeydi. Biz her ayın son haftasonu nasıl gidelim? Mümkün görünmüyordu ...

Ben de onlara sordum " bu tür bir eğitimi düzenlemek için siz benden ne istiyorsunuz?" Minumum 10 kişilik grup olursanız size istediğiniz şekilde eğitim verebiliriz" cevabı yine bir çıkmazı başlattı. Ne şanslıydım ki Türkiye'deki değişiklikten sadece ben etkilenmemiştim.Tabi havacılık sektöründe birileri ile tanışmış oluyorsunuz. Önce kendi okulumdaki birkaç arkadaşımı aradım, çalışmayanlar  bir yerlerle anlaşıp teori eğitimine başlamışlardı. Benim gibi çalışan ve zaman yüzünden bekleyen veya bu işten vazgeçmiş kişileri beklenmedik bir şekilde bir araya getirmeyi başardım ve 13 kişilik bir ATPL Teori Grubu oluşturdum. 28 Kasım 2014'de başlayan uzaktan eğitimi 15 Mart 2015 'de katıldığımız yer dersleri ile okulu, Szeged 'i ve Macarları tanıma fırsatımız oldu... 

Tabi okulun yeteneklerini ve fiyatlarını görünce,  önce "hadi canım sen de" demedik değil, ama sonra baktık ki, burada bu eğitim bu kadar, yani neredeyse Türkiye'nin yarı fiyatına... Bir de eğitim EASA olunca resmen kaymaklı ekmek kadayıfı oldu.Okulun uçuş eğitim ücretleri için göz atın..

Ticari bir havayolunda çalışan bir pilot olmak için her ülkede geçerli olan standartları bilmenizde fayda var.

 1. Yaş sınırı minumum 21 olmalı 
 2. Geçerli bir Medical 1 sertifkanız olmalı
 3. Geçerli bir Icao Level, minumum level 4 olmalı 
 4. Geçerli bir MEP, MEIR ve CPL lisansına sahip olmanız gerekiyor. (Ticari Pilot lisansına sahip olmalısınız)

Yukarıdaki 4 madde bu işin olmazsa olmazı iken birde şirketlerin bulundukları ülkelere göre extra kriterleri var onları da bilmelisiniz.

Türkiye'de nasıl havayolu pilotu olunur ? 

 • Ülkemiz bir JAA ülkesi olup halihazırda SHGM 'nin yetkilendirdiği FTO (Flight Training Organization) uçuş eğitim organizasyonlarına sahiptir. Eğitimlerinizi SHGM 'nin yetki verdiği herhangi bir FTO 'dan alıp Ticari Pilot lisansı (madde 4) işlemini yerine getirebilirsiniz. Bunun yanında Amerikadan veya EASA member olan herhangi bir ülkeden de eğitim alıp lisansınızı dönüştürebilir veya doğrulatıp iş başvurunuzu yapabilirsiniz. Şu anda şirketler FAA, JAA, ICAO ve EASA lisansı ile iş başvurularını kabul ediyor, ancak tüm şirketlerin kendine göre uygulamaları olduğunu unutmayınız.
 • Şirketler; almış olduğunuz Medikal 1 sertifikanızı, Türkiyedeki bir hastaneden isteyebilirler. Sağlık sürecini teyit etmek amaçlıdır.
 • Geçerli bir ICAO Level sertikanız olsa bile, kendileri size dil sınavı uygulayabilecekleri gibi sizden TOEFL veya IELTS dil yeterlilik belgesi isteyebilirler. 
 • Sizden 4 yıllık bir fakülte diploması isteyebilirler.(Son dönemde artık AOF'de kabul görmektedir.) Pilotaj eğitimi düşünüyorsanız 4 yıllık bir fakülte mezunu olmanız da ayrıca gerekecektir.
 • Eğer CPL yetkiniz var ancak ATPL yoksa şirketlerde FO ( First Officer) yardımcı pilot olarak çalışabilirsiniz, ancak ATPL eğitiminizi tamamlamadan KAPTAN olamazsınız.
 • Şirketler ihtiyaçlarına göre kullanılacak uçakların TYPE RATE tip yetkisini ya size ücreti mukabilinde verecekler yada uzun süreli çalışma sözleşmesine binaen maaşınızdan keseceklerdir. Bu olay tamamen şirketlerin inisiyatifindedir.
 • Her şirketin kendine ait bir iş görüşmesi vardır, girmek istediğiniz şirkete göre iş görüşmesine hazırlanmalısınız. Ayrıca her şirketin yaş konusunda farklı kriterleri vardır. Bazı şirketlerde yaş sınır 40 iken bazılarında da 35 olabilmektedir. Yaş kriteri şirketlere ve sektörün durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Avrupada nasıl havayolu pilotu olunur? 

EU pasaportunuz yok ise şirketlerin sizi işe almaları çok zor olacaktır. İş başvuru sitelerinde bunu sıklıkla  "If you have no EU passport , do not send CV"  olarak görebilirsiniz. 

Avrupada FI ( Flight Instructor) olup iş bulmak daha kolaydır. Bu da ülkenin çalışma şartlarına bağlıdır.

Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinde EASA lisansı JAA lisansından daha değerlidir, bunu iş başvuru sitelerinden teyit edebilirsiniz.

Amerikada nasıl havayolu pilotu olunur ? 

Amerikada, çok cüzi miktarlarda ücretlerle 1500 saate ulaşmak için herkes hedef belirlemiş durumdadır. Amerikada bizim ülkemizden daha zor görünmektedir. 

Kısaca "Nasıl Havayolu Pilotu Olunur"  

 • İyi bir eğitim almalısınız ve çok çalışmalısınız.
 • İyi seviyelerde ingilizce öğrenmeli bunun yanında havacılık ingilizcesine de çok önem vermelisiniz.
 • 4 yıllık bir fakülte bitirmelisiniz.
 • Gerekli sağlık kriterlerine sahip olmalısınız.
 • Yeterli bütçeye sahip olmalısınız. 

Not: Bu süreçleri tamamlamış iş bulmuş veya halihazırda iş görüşmesi devam edenler mevcut iken, tip eğitimi dahil almış olup herhangi bir şirkette kendine yer bulamamış ticari pilotların da olduğunu unutmayın. Niye eğitim aldığınızı, sizi nelerin beklediğini iyi öğrenmeli ve en önemlisi de sabırlı olmalısınız. 

Bu eğitim ciddiyetten uzak insanlar için çok yanlış bir seçim olacaktır. Pilot olmak dünyadaki en zor işlerden biridir, bitirip işe girmek iki kat daha zordur. Yani iyi düşünün, hedefiniz varsa yola çıkın. İyi eğitim almış, kendini iyi yetiştirmiş bir pilot her zaman iş bulacaktır, bu şirketlerin ihtiyacı ile doğru orantılıdır. İşine odaklanan, hedefine emin adımlarla yürüyen ve çok çalışan bir pilot muhakkak sağ koltukta yerini alacaktır. Pilot olmak hayal değil bir aşktır.

Türkiye’de ve yurtdışında en az lise mezunu olan kişiler direkt pilotaj eğitimlerine başlayabilirler. Avrupada alacağınız lisansın EASA olmasının yanısıra, bir diğer avantajı ise yabancı dil seviyenizin çok daha üst düzeye gelecek olmasıdır. 

Öncelikle pilotaj eğitimlerine katılabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmiş olmak gerekmektedir,

 • En az Lise mezunu olmak
 • 18 yaş ve üzerinde olmak
 • Gerekli olan sağlık kontrollerinden geçmek
 • Eğitimi tamamlamak için yeterli bütçeye sahip olmak

Ayrıntılı Bilgi İçin: https://www.eurasiapilot.com

Kaynak : https://www.eurasiapilot.com

Yorumlar
Kod: TRIXP