Hakkımızda

Milli Mücadelede İlk Kurşunun atıldığı memleketimizi, tanıtmak ve bölgemizden güncel haberleri sizlerle paylaşmak adına kurulmuş bir sitedir Karakese.Com.

Sizlerde; Karakese, Dörtyol, Erzin, Kuzuculu, Payas, Altıncağ, İskenderun ve diğer Mahalle, Köy ve İlçelerle ilgili haber, belge ve bilgilerin Karakese.com isimli sitemizde yayımlanmasını isterseniz lütfen ilgili bilgi ve belgeyi karakesehaber@gmail.com adresine gönderiniz.

Yakın zamana kadar Milli Mücadele'de  '"İlk Kurşun'' İzmir'in işgali sırasında Hasan Tahsin'in Yunanlılara attığı kurşun,Milli Mücadele'nin İlk Kurşunu olarak biliniyordu. Son yıllarda yapılan araştırmalarda,  Milli Mücadele'de düşmana karşı  sıkılan ''İlk Kurşun'un; İzmir'in 15 Mayıs 1919'daki Yunanlılara sıktığı ilk kurşundan 5 ay önce Dörtyol'da 19 Aralık 1918'de Mehmet Çavuş (Mehmet KARA) tarafından atıldığı ortaya çıkmıştır. 
Bu çarpışmaların ardından Dörtyol'a dönen Fransız askerleri, Jandarma Komutanı Teğmen Hasan'ı  sebepsiz olarak ağır şekilde yaraladılar. 
Dörtyol civarındaki Çaylı Köyü'nde Mehmet (Osmanoğlu lakaplı) oğlu Mustafa da  Kurtkulağı Köyü'nde şehit edildi. Bu ve buna benzer  haksız  davranışların  devamı, Türk halkını direnişe sevketti. 

Yöre halkı canını ve namusunu kurtarmak için her türlü imkanını kullanarak silah satın almaya başladı. Kara Hasan'da Fransızlardan  kardeşinin intikamını almak için Kuzuculu Köyü'nde bir teşkilat kurarak direnişe geçti. Mal  ve hayvanlarını satarak  silahlanan  yöre  insanları da Kara Hasan'a katıldılar. Böylece, zamanla sayısı 300-400'e  varan bir  milli teşkilat ortaya çıktı.1919 yılı başlarında harekete geçen  Kara Hasan Paşa ve çetesi de, Türkiye'de  işgal güçlerine karşı milli direnişi ilk başlatan teşkilat olmuştur.

.Karakese ve Dörtyol’da 19.Aralık. 1918’de atılan ilk kurşun Anısına ,” İlk Kurşun” adı birçok yerde kullanılmıştır, örneğin: 
İlk Kurşun Mahallesi 
İlk Kurşun Caddesi 
İlk Kurşun Anıtı 
İlk Kurşun Müzesi 
İlk Kurşun Tıp Merkezi 
İlk Kurşun Diş Tedavi Merkezi 
19 Aralık İlk Kurşun Kapalı Spor Salonu 
İlk Kurşun İlköğretim Okulu 

Karakese.com, yerel haber sitesi olmasının yanında kapsamlı ve geniş bir içerik yaratma amacı ile açılmış, her türlü konuda bilgi sağlamayı hedeflemektedir. Telif hakları konusunda da hassas bir politika güdülmektedir. İçerik, reklam, şikayet, telif hakları v.b. tüm konularda karakesehaber@gmail.com adresi üzerinden temasa geçiniz.