Faydalı Bilgiler
Okyanusya Neresi, Okyanusya Nerede
  11 Eylül 2019 Çarşamba , 19:31
Okyanusya ülkeleri eşsiz plajları ve mistik doğa görüntüleri ile turistler tarafından tatil cenneti olarak da adlandırılmaktadır.

Okyanusya, Büyük Okyanus'a dağılmış adaları içine alan ülkelerden ve Avustralya'dan oluşan kıta. Asya'nın güney ve güneydoğusunda, Antarktika'nın kuzeyinde ve Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu'nun arasında yer alır. 

Alan: 8.526.000 km²

Ülkeler: 15

Nüfus: 35,669,267

Yoğunluk: 0,2323/km² (0,0897/sq mi)

Zaman Dilimi: +8 (Avustralya); +14 (Kiribati)

Okyanusya dört kısımdan oluşur: Avustralya, Melanezya, Polinezya ve Mikronezya. Gerçek bir küçük kıta olan ve Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu arasında yer alan, Avrupa'nın dörtte üçü büyüklüğündeki Avustralya bu bölgenin en geniş toprağıdır. Melanezya, Avustralya ve Endonezya'nın doğusundaki adaları içine alır. Bu adalara genellikle Yeni Gine de dahildir. Polinezya, Yeni Zelanda takımadaları ile Ekvator'un kuzey ve güneyindeki Orta Büyük Okyanus adalarını kapsar. Mikronezya, Malezya'nın kuzeyindeki takımadaları içine alır. Çeşitli takımadalara dahil olan adalar genellikle kuzeybatıdan güneydoğuya doğru uzanır ve çoğunlukla yay şeklinde dizilmiştir.

Okyanusya ülkeleri eşsiz plajları ve mistik doğa görüntüleri ile turistler tarafından tatil cenneti olarak da adlandırılmaktadır.

Okyanusya, yüz ölçümü bakımından Antarktika’dan sonra dünyanın en küçük ikinci kara parçasıdır. Dünya topraklarının %5,3’ünü, Dünya nüfusunun %0,47’sini oluşturmaktadır.

Okyanusya Ülkeleri

1. Cook Adaları

2. Fiji

3. Niue

4. Palau

5. Samoa

6. Solomon Adaları

7. Tonga

8. Tuvalu

9. Vanuatu

Yorumlar
Kod: ROGUN