Faydalı Bilgiler
Shwedagon Pagoda Yangon Burma, Shwedagon Pagodası Nerede
  11 Eylül 2019 Çarşamba , 19:01
üyük Dagon Pagodası ve Altın Pagoda olarak da bilinen Shwedagon Pagodası, Yangyan, Myanmar'da bulunan yaldızlı bir stupa. 326 metre yüksekliğindeki pagoda, Kandawgyi Gölü'nün batısındaki Singuttara Tepesi'nde yer almaktadır ve Yangon silüetine hakimdir.

Burma’nın en kutsal pagodası. Son dört Buda’nın kalıntıları burada bulunuyor ve altından yapılmış plakalarla bezeli bir mimariye sahip.

Büyük Dagon Pagodası ve Altın Pagoda olarak da bilinen Shwedagon Pagodası, Yangyan, Myanmar'da bulunan yaldızlı bir stupa. 326 metre yüksekliğindeki pagoda, Kandawgyi Gölü'nün batısındaki Singuttara Tepesi'nde yer almaktadır ve Yangon silüetine hakimdir.

2500 yıllık bir mağbet olan Shwedagon Pagoda'da Buda'nın saçı gibi Budizm'in kutsal öğeleri de bulunmaktadır. 99 metrelik pagodanın üst kısmında bulunan Budizm'in kutsal stupa'sı tamamen altın kaplıdır ve üzerinde 4531 adet mücevher bulunur. Bu mücevherlerin en büyüğü 72 karatlık bir elmastır. [1]

Meditasyon, ibadet gibi alanalrda hizmet veren pagoda aynı zamanda toplu gösterilere de ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin her yerinden gözüken Pagoda kuşkusuz Dünya tarihinin en değerli eserlerinden birisidir.

Shwedagon Pagoda'nın temeline inen 4 tane tünel vardır ve bu tünellerde ne olduğundan kimsenin haberi yoktur. Bazı efsanelere göre tünellerde hiç durmayan ve sürekli dönen kılıçlar vardır. Bu kılıçlar Pagoda'ya giren davetsiz misafirleri engellemek içindir. Bazı rivayetlere göre ise tüneller Bagan'a ve Tayland'a kadar uzanır.

Buda'nın saç tellerini ve diğer kutsal kalıntıları barındıran 2,500 yıllık Shwedagon Pagoda'yı ziyaret etmeden Myanmar Birliği'ni ziyaret etmek tamamlanmadı. Yangon'daki 114 dönümlük Singuttara Tepesi'ndeki Kraliyet Gölü'nün batısında bulunan Shwedagon Pagoda, Myanmar Birliği halkı için en kutsal ve etkileyici Budist alanıdır. 8.2 metre mütevazı bir başlangıcından beri, Shwedagon Pagodası bugün 110 metreye yakın duruyor. Shwedagon Pagodası yüzlerce altın plaka ile kaplanmıştır ve stupa'nın üstü 4531 elmasla kaplanmıştır; en büyüğü 72 ayar pırlantadır. Açıkça din dünyasının harikalarından biridir. Shwedagon Pagoda, Myanmar mirasındaki en iyinin havuzudur - mimari, heykel ve sanat. Shwedagon Pagodası, yüzlerce renkli tapınaktan oluşur. ve yaklaşık 2500 yıl süren mimari dönemi yansıtan heykeller. Bu anıtsal sanat ve mimarlık eserini anlamak için ziyaretçiler, bu muhteşem Budizm sembolünü Myanmar halkının yaşamlarına dair içeriden izleyenlerin deneyimini yaşayacaklar. Shwedagon Pagoda, dini faaliyetlerin yanı sıra topluluk faaliyetlerinin odağını oluşturur - adanmışların ve rahiplerin kalabalıkları, heykelleri yıkayan, çiçek sunan, ibadet eden ve meditasyon yapan. Shwedagon Pagodası, Shwedagon Pagoda Mütevelli Heyeti tarafından yönetilmektedir. Shwedagon Pagoda, dini faaliyetlerin yanı sıra topluluk faaliyetlerinin odağını oluşturur - adanmışların ve rahiplerin kalabalıkları, heykelleri yıkayan, çiçek sunan, ibadet eden ve meditasyon yapan. Shwedagon Pagodası, Shwedagon Pagoda Mütevelli Heyeti tarafından yönetilmektedir. Shwedagon Pagoda, dini faaliyetlerin yanı sıra topluluk faaliyetlerinin odağını oluşturur - adanmışların ve rahiplerin kalabalıkları, heykelleri yıkayan, çiçek sunan, ibadet eden ve meditasyon yapan. Shwedagon Pagodası, Shwedagon Pagoda Mütevelli Heyeti tarafından yönetilmektedir.

Yorumlar
Kod: JG9MG