Faydalı Bilgiler
Torres Del Paine Ulusal Parkı Patagonya, Şili, Torres Del Paine Millî Parkı
  11 Eylül 2019 Çarşamba , 18:35
Torres del Paine, Şili Patagonyası sınırları içinde kalan bir milli park. Milli park ismini gökyüzüne kule gibi uzanan masif 3 kayadan alır.

Şili Patagonyası’ndaki buzulların, göllerin, nehirlerin ve dağların çoğuna ev sahipliği yapıyor.

Torres del Paine, Şili Patagonyası sınırları içinde kalan bir milli park. Milli park ismini gökyüzüne kule gibi uzanan masif 3 kayadan alır.

Adres: Magallanes y la Antártica Chilena Region, Şili

Alan: 1.814 km²

Kuruluş tarihi: 13 Mayıs 1959

atagonya’ya gitmek için en uygun sezon bahar ve yaz ayları. Güney yarımkürede bahar ve yaz eylülden nisan sonuna kadar olan zaman diliminde yaşanır. Özellikle mart sonu ve nisan başı, sonbahar renkleri ve görece az ziyaretçisiyle Torres Del Paine Milli Parkı, ziyaret için oldukça uygundur.

Şili Vize İster Mi?

Şili, Türk vatandaşlarından 90 güne kadar olan turistik ziyaretlerinde vize istemiyor.

Şili’nin uluslararası telefon kodu: +56.

Para birimi: Şili pesosu. Bir Amerikan doları 600 Şili pesosuna eşit.

Patagonya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Şili’ye aktarmasız uçuş bulunmuyor. THY ile Buenos Aires ya da Sao Paolo’ya aktarmasız uçup oradan Şili’nin başkenti Santiago’ya aktarma yapmak gerekiyor. Iberia Airways ile Madrid aktarmalı olarak da Santiago’ya uçmak mümkün.

Torres Del Paine Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Santiago’dan iç hatlar uçuşuyla Şili’nin Punta Arenas şehrine vardıktan sonra, üç saatlik bir otobüs yolculuğuyla milli parka en yakın yerleşim Puerto Natales’e geçiliyor. Puerto Natales’te kamp malzemeleri alışverişi yapmak, çadır kiralamak mümkün. Burada hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra 1,5 saatlik otobüs yolculuğuyla Torres Del Paine Milli Parkı’na ulaşabilirsiniz. Puerto Natales’ten Torres Del Paine Milli Parkı’na gidiş dönüş otobüs bileti 15.000 Şili pesosu, Punta Arenas şehrinden Puerto Natales’e gidişse 5.000 - 7.000 Şili pesosu civarında. Uçak bileti fiyatları çok değişiklik gösteriyor. Birkaç ay önceden alabilirseniz gidiş dönüş için 200 Amerikan dolarına bilet bulmak mümkün.

Torres Del Paine Milli Parkı’nda Nerede Kalınır?

Torres Del Paine Milli Parkı’nın dört gün süren W ya da 8 gün süren O trekkingi, çadır kampı şeklinde yapılabilir. Park içinde sadece kamp yeri olarak belirlenmiş bölgelerde kamp kurulabiliyor. Bu kamp alanlarının bir kısmı banyo ve kamp alanı hizmetlerini kullanmak için kişi başı 4.000 peso gibi bir fiyat talep ediyor. Park içinde, yüksek fiyat grubundan lüks otellerde kalıp günlük turlar yapmak da mümkün.

Sarmiento Gölü’nün kıyısındaki Hotel Tierra Patagonia, son yılların en fazla ilgi gören otellerinden; burası doğayla uyumlu mimarisi ve konforuyla rahatına düşkün gezginleri fazlasıyla memnun edecektir.

Hotel Tierra Patagonia: www.tierrapatagonia.com

Torres Del Paine Milli Parkı Gezi Rotası

Milli parkta yürüyüş yapmak için birkaç parkur hariç rehbere ihtiyaç yok. Ziyaretçilerin çoğunluğu parka 4 - 5 gün süren W trekkingini yapmak üzere geliyor. Bu trekkingi çadır kamplarını kullanarak da yapmak mümkün. Daha uzun bir başka yürüyüş rotası ise 8 - 10 gün arasında süren O ya da circuito trekkingi. Bu trekkingi de çadır kampları kurarak yapmak mümkün. Parkta yürüyüş dışında Grey Buzulu’nda buz tırmanışı ve Grey Gölü’nde buzdağları arasında kano aktiviteleri yapılabilir.

Patagonya’da Gezilecek Yerler

Şili Patagonyası’nda Torres Del Paine Milli Parkı dışında da gezilecek bölgeler var. Punta Arenas şehrinde bir iki gün konaklanarak çevredeki Magellan penguen kolonileri görülebilir. Trekkinge başlamadan önce yemek malzemeleri alışverişi yapılan Puerto Natales şehrinde de aynı şekilde birkaç gün konaklanarak meşhur Milodon’un Mağarası ve çevredeki buzullar görülebilir.

Patagonya’da Ne Yenir?

Patagonya usulü pişirilen kuzu asado'su yörenin en meşhur yemeği. Servis edilmeden dört saat öncesinde hazırlanmaya başlanılan kuzu eti, demir çubuklara gerilerek ortada yanan ateşin çevresine diziliyor. Yemek gaucho olarak anılan Patagonya atlı çobanlarının geleneği. Bölgede turizme açık çiftliklerde, Estancia’larda geleneksel olarak hazırlanmış sekliyle tadabilmek mümkün. Puerto Natales şehrinde de asado yapan restoranlar var.

Yanınızda Bulunsun

Patagonya’da hava tahmin edilemez olmasıyla meşhur. Bu nedenle her türlü yürüyüş malzemesini her daim yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Patagonya’nın meşhur rüzgârlarından korunmak için iyi bir rüzgârlık, arada bastıran yağmurlara hazırlıklı olmak için yağmurluk, her hava koşulunda çantanızda bulunmalı. Bölgede günler çok uzun ve güneş ışınlarından doğrudan etkilendiğinizden özellikle yaz aylarında sürekli güneş kremi kullanmak ve kremi aynı gün içinde birden fazla kez uygulamak gerekiyor. Kamp yapacaklar için malzemeleri Türkiye’den getirmek burada kiralamaktan çok daha ucuza geliyor.

Yorumlar
Kod: IF7LF